1983 yılında kurulan LÖGEL, piyasanın talepleri doğrultusunda çeşitli sektörler için ileri teknoloji üretmektedir.

 

26.03.2010 Erat


26.03.2010 EratFirmamız yeni başarılara ve hedeflere ulaşma doğrultusunda, yarış tipi fren sistemleri ve tuning e yönelik aksesuarları, 2001 yılından beri yarış dünyasından elde ettiğimiz tecrübemiz ve AR-GE çalışmalarının ardından üretmeye başlamıştır.

Tuning nedir?

Tuning kelimesi İngilizce'de değiştirmek ayarlamak anlamına gelmektedir. Otomobil dilinde ise yeniden tasarlamak, araba sahibinin zevk ve beğenisine göre yeniden tasarlamak anlamlarına gelmektedir.

Tuning kapsamında arabanın gücü arttırılabilir. Bu artışta aracın standart motoru belirleyici etkendir. Arabanın orjinal motorunun chip'li (yani özel bir işletim sistemiyle çalışan beyninin) olması, dizel veya benzinli olması, turbo enjeksiyon sisteminin olması bu kıstasların en başında gelir.

Arabanın artan gücünün kontrol edilmesi için bir takım modifikasyonlar da yapılır. Bunların en başında daha güvenli fren sistemi gelir. Yüksek hızlarda araç kontrolünün güvenle sağlanması için süspansiyon sistemi de değiştirilebilir. Süspansiyon sistemi değişimini jant ve tekerlek boyutlarının yeniden ayarlanması ve iz aralığının değiştirilmesi izler.

Aracın performans sisteminde yapılan bu değişikliklerden sonra araç tasarımı yeniden gözden geçirilir. Yukarı doğru açılan kapı sistemibunlardan bir tanesidir. Piyasada satılan özel kapı menteşeleri kapıların yukarı doğru açılmasını sağlar. Bu arabaya heybetli bir görünüm vermesinin yanında dikkat çekici bir özellik de sunar. Bu kapı menteşelerini garantili firmalardan alabileceğiniz gibi yetenekli sanayi ustalarına da yaptırtabilirsiniz.

Jantlar arabayı gösteren en önemli aksesuardır. Jant seçimi de en önemli husustur. Aracı kullanım şartlarınıza (off road, şehir içi, uzun yol) göre doğru bir seçim yapmalısınız. Seçeceğin jantın hafif olması motor performansını doğrudan hissetmeniz açısından çok önemlidir. Örneğin gösterişli duran 20 inçlik 10 kilo bir jant yerine 19 inçlik 7 kiloluk bir jant seçmeniz size hem kalkışlarda daha az sarsıntı yaşatacak hemde yakıt tüketimi fazla arttırmayacaktır. Son zamanlarda krom alaşımlı jantlar sıkça kullanılmaktadır. Bu jantlar dikkat çekici bir görev üstlenmektedir. Ancak unutulmaması gereken birşey vardır bu jantların bakımı ve onarımı daha zor ve masraflıdır.

Bir diğer önemli aksesuarda da rüzgarlıktır. Bu rüzgarlıklar genellikle arabanın arka bagajının üstüne takılır. Araç altından gelen havanın yol tutuşunu bozmaması ve arka tekerleklerin yoldan kopmaması için yeri geldiğinde hayati önem taşır. Rally araçlarına baktığınızda arabanın arka kısmında kocaman rüzgarlıklar görürsünüz. Bu bahsettiğimiz konunun ciddiyetini ortaya koyar. Ancak her soiler (rüzgarlık) yol tutuşunu iyileştirmez. Rüzgarlığın rüzgar testlerinden profesyonel kişiler tarafından geçirilmesi gerekir. Bunu yaptırmanız zor göründüğünden arabanızın yetkili servisinden orijinal rüzgarlık temin etmeniz lehinize olacaktır.

Tamponlar ise günümüzdeki arabaların olmazsa olmazlarındandır. Geçmişteki araçlarda tampon diye bir kavram yokken, günümüze doğru ufak çarpmalar ve çizilmelerden gövdeyi korumak için ayrı parçalar haline getirilmiştir. Yeni tampon tasarlatırken spoilerlerde olduğu gibi bunlarında rüzgar testlerinden geçirilmesi gerekir. Ve ayrıca yüksekliğinin de doğru ayarlanması gerekir. Bulunduğunuz ilin yol koşullarına göre bunu tasarlatmalısınız. Aksi taktirde tamponlarınızda çizilmeler, çarpmalar ve kırılmaları yerle veya kaldırımlarla temas sonucunda görebilirsiniz.

Sıra aracınızı kullanmaya geldiğinde çok daha titiz olmalısınız. Bu titizliği yaya sağlığı için hiç unutmamanız gerekmektedir. Şehir içinde ve dışında hız limitleri içinde aracınızı kullanırken, özel test ve sürüş alanlarında gerekli güvenlik tedbirlerinizi aldıktan sonra arabanızın limitlerini zorlayabilirsiniz.

Tuning = Geliştirmek
Tuning'in sözlüklerdeki karşılığı, ayarlamak ve ayar çekmek. Ancak bizler bu kelimenin eş anlamlısı olarak geliştirmek kelimesini kullanıyoruz. Geliştirmek iki anlamdadır. Biri otomobilin motorunu güçlendirmek, başka adıyla modifiye etmek, diğeri de dış görünümü spoyler veya jant gibi parçalarla dikkat çekici bir hale getirmek ve aynı zamanda aracın yol tutuşunu artırmak. Ancak günümüzde bu ifade daha çok motor modifikasyonu için kullanılıyor. Teknolojinin ilerlemesiyle artık modifikasyon işlemleri de daha kolay yapılabiliyor. Örneğin chip tuning, yapılan en kolay ve en hesaplı güç artırma yöntemi olarak kabul ediliyor. Çünkü motor beyninin chipini değiştirmek, ki bu olay otomobilin modeline göre değişiyor, en fazla bir saat sürüyor.

Tuning türleri
Diğer bir tuning şekli de, farklı egzantrik milleri, geniş borulu hava emiş sistemleri veya daha rahat gaz atımını sağlayan egzoz sistemlerinin kullanılmsaıyla oluyor. Daha yüksek güç elde etmek isteyenler için turbo ve NOS sistemi gibi otomobilin performansını artıran ürünler de var. Bu güç yükseltici elemanların dışında bir de motorun önemli bir parçası olan ateşleme sistemi bulunuyor. Daha az dirençli buji kabloları ve yüksek ateşleme gücündeki özel bujiler kullanıldığı takdirde az da olsa bir güç eklemesi yapılabiliyor. Verdiğimiz bu örnekler dışında motor hacminin büyütülmesi olayı da bir tuning çeşididir.

Tercih edilmiyor
Ancak bu işlem biraz profesyonelce ve aynı zamanda da maliyeti yüksek olduğundan pek tercih edilen bir tuning metodu değil. Tüm bu saydığımız tuning çeşitlerine genel olarak motor tuning adı veriliyor. Geliştirme denilince, motorun dışında fren sistemleri de akla geliyor. Frenlerin yetersiz olduğunu düşünen sürücüler için hava soğutmalı diskler ve yüksek ısıya dayanıklı fren balatalarından oluşan yüksek performans fren sistemleri bulunuyor. Bunlar kullanıldığı takdirde otomobilin duruş mesafesi kısalıyor. Performansı ikinci planda tutan sürücüler için genelde görsellik daha önemli oluyor. Bu yüzden otomobilin dış görünümü, bodykit'ler ve jantlarla daha ilgi çekici hale getiriliyor. Kaynakwh: 

Dış görünüm değişikliği
Görselliğin dışında bodykit'ler, otomobilin yüksek hızda rüzgâra karşı direncini azaltıyor ve aynı zamanda otomobilin yere daha sağlam basmasını sağlıyor. Jantlarsa, tercih edilen büyüklüğüne göre otomobilin iz genişliğini artırıyor. Dolayısıyla yol tutuş iyileştiriliyor. Dış görünümü olumlu şekilde etkileyen bir başka etken de süspansiyon kitleridir. Süspansiyon kitleri görselliğin yanı sıra yol tutuşu da olumlu yönde etkiliyor. Süspansiyon kiti iki bölümden oluşuyor. Bunlardan biri olan kısa spor yaylar, otomobilin yüksekliğini ve bu nedenle esneme mesafesini azaltıyor. Diğeri de amortisörlerdir. Amortisörler, otomobilin yaylanmasını emerek yola daha stabil tutunmasını sağlıyor. Ancak yayların maliyeti amortisörlere göre daha düşük olduğundan, çoğunlukla spor yay tercih ediliyor. Sonuç olarak tuning, yapılan tüm geliştirmelerin ana başlığıdır.

 

LÖGEL Makine Otomotiv Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi
İnönü Mahallesi Balçık Köyü Yolu Üzeri GEPOSB İçi Atatürk Bulvarı No:32 41400 Gebze / KOCAELİ V.D. İLYASBEY V.N. 608 004 4421
Tel: +90 ( 262 ) 751 22 00 - Faks: +90 ( 262 ) 751 21 21 e-posta: info@lgl.com.tr
Web Tasarım - Venüs Ajans